servis

náhradní díly

katalogy:

 

elektro

 

plyn

 

voda

 

vozidlo

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

úvod

karavany obytná auta kontakt odkazy

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Ohřev vody - geniální, levné, prosté

Po přečtení spousty článků a nápadů na doinstalování rozvodu teplé vody do starších karavanů jsem se i já rozhodl - za tuhle cenu NE. Drahé bojlery, výměna nebo instalace rozvodu a čerpadla které snese velkou teplotu, směšovací baterie...


Moje podmínky pro případnou instalaci teplé vody byly jasné:

- nesmí to skoro nic stát

- nesmí se to složitě instalovat

- musí to být nezávislé na počasí

- musí to být spolehlivé a jednoduché

- musí to mít minimální spotřebu

- musí to být dostatečné pro sprchování (venku i uvnitř),     opláchnutí nádobí a vyčištění zubů


Náš karavan není nejnovější a rozvod teplé vody nemá. Nechybí sice tragicky, ale hodil by se - v kempu často neteče teplá na sprchování, nechce se jít s nádobím, umýt špinavé ruce ve studené vodě je problém atd..


 V karavanu máme nádrž na 25l v koupelně v plastovém bloku s umyvadlem, nalévání zevnitř. Vnitřní sprcha - ale jenom studená... Rozvod z měkčených plastových hadiček, ponorné čerpadýlko - při použití horké vody konec - hadičky se roztahují, padají, čerpadlo se nechladí.
 

Takže otázka 1. - jak minimálně teplá voda nám musí stačit? 20 je málo, 24 má moře. Když má 28, je už hodně teplý....žena musí mít ve sprše 42, to mně už ale slezou i chlupy. A i hadičky. 30 by mělo stačit, 32 by bylo akorát? To vydrží hadičky, čerpadlo i chlupy, a v nouzi i manželka...ale stačí to?
Otázka 2. - čím tu nádrž spolehlivě ohřívat na tuhle teplotu při splnění mých podmínek?

Pomohl nápad známého karavanisty při večerní diskusi - a věřte, už máme první sezonu - 32 st. dokonale stačí, voda i při sprchování v chladu i horku ještě hřeje, stačí občas dolévat nádrž a občas kápnout kapku Sava proti množení bakterií. On totiž chová rybičky a když má voda 30st., je už sakramentsky teplá a některé rybičky se už skoro stávají jedlé....
Takže - ponorné topení do akvária, 200W, stačí jedna zásuvka na 220V v koupelně (nebo kabel protahnout z koupelny a zapojit v suchu ), ponořit nalévacím (příp. kontrolním vnitřním) hrdlem topení na dno - a nádrž je ohřátá z 19 na 32 st. za cca 0,5hod. Hadičky bez problémů, čerpadlo taky. Studená voda na vaření je už dneska jenom v lahvích, na mytí normálního nádobí super, pekáče nepoužíváme a mastná pánev se holt musí vzít do umývárny.

Řešení určitě "neprofi", ale spolehlivé, dostačující a splnilo všechny moje podmínky.Cena - 360,-Kč za topení (pozor, ne všechny modely hřejou na alespoň 32 - je nutné najít ten správný).

některé zde zobrazené informace byly převzaty z jiných karavanistických webů

www.meritumkladno.cz